Staff

Staff List September 2019 to August 2020

Community First Academy Trust                                Rivington Ave, Platt Bridge, WN2 5NG Tel: 01942 487999

Executive Leadership Team
Chief Executive Officer | National Leader of Education | Executive  Headteacher   Sue Darbyshire
Chief Finance Officer Michelle Frost
Chief Operating Officer Craig Holden
Chief Finance Officer Carol Brockbank 
Teaching, Learning & Assessment Ann Howard
Director of Safeguarding,Inclusion and Behaviour Martin Haskayne
Director of Professional Learning   Carly Lomax
Director of Curriculum  Laura Farrell
Director of Research  Charlotte Hindley
Director of Educational Needs  Nicola Wood

 

Platt Bridge Community School                               

Rivington Ave, Platt Bridge, WN2 5NG Tel: 01942 487999

Leadership Team
Chief Executive Officer | National Leader of Education | Executive  Headteacher   Sue Darbyshire
Head of School | Teaching, Learning & Assessment | PP Lead Ann Howard
Deputy Headteacher | Safeguarding,Inclusion and Behaviour Martin Haskayne
Assistant Headteacher | Director of Curriculum  Laura Farrell
Assistant Headteacher | Director or Research  Charlotte Hindley
Assistant Headteacher | Director of Professional Learning   Carly Lomax
Assistant Headteacher | Special Educational Needs Coordinator Nicola Wood
Early Years Strategic Lead  Fay Holderness
1
Teaching Staff
Lower Phase  
Nursery Teacher Sophie Crompton
Reception A Teacher Sophie Marsh
Reception B Teacher / NQT Ella Waterfield 
Year 1A Teacher / NQT Ryan Worthington 
Year 1B Teacher  Stephanie King-Murphy 
Middle Phase   
Year 2A Teacher / Mid-Phase Lead (temporary 12-months) Abigail Barnes
Year 2B Teacher Marie Moulsdale 
Year 3A Teacher / NQT Peter Lambert
Year 3B Teacher Julianne Hicks
Upper Phase  
Year 4A Teacher / Upper-Phase Lead (temporary 12-months) Janet Dean
Year 4B Teacher / NQT Matthew Fredrick 
Year 5A Teacher / NQT Georgina O'Leary 
Year 5B Teacher Charlotte Cotter
Year 6A Teacher Carla Newton 
Year 6B Teacher Michelle Cameron
Year 6 Teacher Charlotte Hindley
 
Associate Teachers (Kingsbridge Educational Partnership)
Associate Teacher  Georgia Partington 
Associate Teacher  Hannah Whiting 
Associate Teacher  Lucy Budd 
Associate Teacher / Apprentice  Sarah McDonald 

 

Support Staff

Deputy Designation Safeguarding / Whole School Pastoral Lead Julie Hurst
Pastoral Lead - Lower Phase (MAT Leave) Gemma Pugh
Pastoral Lead - Middle Phase Sue Wood
Pastoral Lead - Upper Phase Carole Anderton
Pastoral Lead - Upper Phase  Jane Sargent
 1  
Higher Level Teaching Assistant - Upper Phase  Paula Willis
Higher Level Teaching Assistant - Upper Phase  Sherry Higham
Higher Level Teaching Assistant - Middle Phase Deb Lawless
Higher Level Teaching Assistant - Lower Phase Karen Hines
Higher Level Teaching Assistant - Lower Phase Joanne Boardman 
   
Teaching Assistant  Christine Clegg
Teaching Assistant Margaret Maddison
Teaching Assistant Julie Holden
Teaching Assistant Dawn Taylor
Teaching Assistant Lindsay Taylor
Teaching Assistant Paula Wright
Teaching Assistant Maxine McCormick
Teaching Assistant Rebecca Jones
Teaching Assistant Kirsty Charles
Teaching Assistant Hazel Walton
Teaching Assistant Kealey Sargent
Teaching Assistant Jenny Evans
Teaching Assistant Tracey Deakin
Teaching Assistant Laura Dallimore
Teaching Assistant Michelle Alker
Teaching Assistant Helen Abel
Teaching Assistant Chloe Roberts
Teaching Assistant Emma Martin
Teaching Assistant Jade Taylor
 1  
School Operational and Facilities Officer Lisa Butler
School Finance Officer Collette Warrington
Senior Administration Officer  Adele Simm
Administration Officer  Kerri Owen
T.S.A Administrative Officer Alaina Shawcross
S.C.I.T.T Administrative Officer Trish Sexton
Clerical Assistant   Cory Lowe
Start Well Family Centre Receptionist Amanda Southway
 1  
Site Manager Peter Stott
Assistant Site Manager Alan Fishwick
Cleaner - CFAT Facilities Limited  Jill Calderbank
Cleaner - CFAT Facilities Limited  Barbara Sherrington
Cleaner  - CFAT Facilities Limited  Catherine Battersby
Cleaner  - CFAT Facilities Limited  Carol Ann Southern
1
Welfare Assistant Carol Ann Southern
Welfare Assistant Dawn Taylor
Welfare Assistant Catherine Battersby
Welfare Assistant Helen Derricott
Welfare Assistant Kealey Sargent
Welfare Assistant Helen Abel
Welfare Assistant Lindsay Taylor
Welfare Assistant Michelle Alker
111
Start Well Family Centre
Start Well Manager Jo Robinson
Senior Start Well Worker Beth Hughes
Start Well Worker Nicola Lever
Start Well Worker Nicky Bamber
Start Well Worker Diane Conroy
Early Years Outreach Worker Louise Pennington
Early Years Outreach Worker Leanne Gaskell
   
School Nursery and School 2-3's Room 
2-3's Room Leader Gemma Price
Level 3 Teaching Assistant  Tracey Smith
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Margaret Derricott
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Melissa Whittle
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Melissa Foster
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Tracey Shenton
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Kim Castile
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Stacey Heaton
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Emma Halliwell 
Early Years Practitioner / Teaching Assistant Joanne McNeil
Childcare Worker Apprentice (temporary position ) - MAT Leave Olivia Prescott